MUAY THAİ TARİHÇESİ

"Thai Boxing" anlamına gelen Muay Thai, Tayland'ın ulusal sporudur. Sukhothai Krallığı döneminde 13. yüzyıla kadar uzanan askeri alanda kullanılan, kökleri olan bir savaş sanatıdır.

Muay Thai,
yumruklar, dirsekler, dizler ve tekmeler olmak üzere 8 temas noktasını kullandığı için “8 uzuv sanatı” olarak bilinir. Bu,onu boks (yumruk) ve karate (yumruk ve tekme) gibi diğer strike dövüş sporlarından ayırır.
Bugün, Muay Thai sadece Tayland'da değil, tüm dünyada uygulanmakta ve  müsabakaları yapılmaktadır.

Muay Thai veya Thai Boks nedir?

"Muay" Tayca'da "boks" anlamına gelir, bu nedenle Muay Thai kelimenin tam anlamıyla Tay boksu demektir. Geleneksel Tay dövüş sanatları Muay Boran'dan unsurlar alan Muay Thai, modern bir dövüş sporu olarak ilk olarak 20. yüzyılın başlarında resmileştirildi.Bu dönemde, dövüşçüler  halatlarla ellerini sarmayı bıraktılar (“Kard Chuek”) ve yarışmalarda boks eldivenleri giymeye başladılar.

Muay Thai,ringdeki iki yarışmacının birbirlerine,yumruk, dirsek,diz ve tekme attığı bir mücadele sanatıdır. Kenetleme(clinch),süpürme ve fırlatmalara da izin verilir. 8 noktalı temasın yanı sıra, Muay Thai ile diğer birçok stand-up dövüş sporu arasındaki temel fark, Wai Kru Ram Muay olarak bilinen dövüş öncesi dans ritüeli, baş bantı (Mongkon) ve Her dövüşe eşlik eden Sarama müziğidir.

Muay Thai
,batı çıkışlı darbeli mücadele sporları  gibi eklektik bir sistem değil,geçmişi,tarihi olan bir savaş sanatıdır.

Muay Thai / Thai Boxing / Kickboxing / Self Defense
Yetişkin / Genç / Çocuk

Özel / Yarı Özel Grup ve Grup Dersler
Kadıköy - Moda - Bahariye - Acıbadem - Erenköy - Bostancı - Maltepe - Ataşehir - Niş Adalar
Copyright © 2021 Pekin Burak Muaythai - IP 44.192.94.177